Kino Art Radnická

Sedm statečných

The Magnificent Seven / 1960 / John Sturges / USA / 123' / přístupné bez omezení

Vesnice, sužovaná pravidelnými nájezdy banditů, se odhodlá k odporu. Namísto koupě vlastních zbraní si rolníci najmou sedm odvážných střelců, kteří mají odvahu se postavit mnohonásobné přesile Calvery a jeho tlupy.

Americký western Sedm statečných se mezi klasiku zařadil prakticky hned po uvedení. Ani fakt, že se  jedná o remake japonského filmu Sedm samurajů (1960), tzn. o jeden z nejlepších filmů Akiry Kurosawy a zároveň mezi cinefilskou topku, nesnižuje jeho kvality. Ba naopak. Jasně, ostře řezaný film původní předlohu pročistil až na základy a výrazné charaktery pistolníků „udělaly“ hodně pro hereckou pověst Yula Brynnera, Stevea McQueena, Charlese Bronsona a řady dalších. Důkazem toho je, že také tuzemská bulvární média vcelku nedávno (v červnu roku 2014) uvedly zprávu o smrti Eliho Wallacha, představitele záporáka Calvery, jenž se málem dožil sta let. …

m71

Režisér John Sturges, generační souputník Akiry Kurosawy (oba dva se narodili v roce 1910)  se svou náturou může zařadit po bok Johna Hustona a Davida Leana – k hollywoodským chlapáckým režisérům. K filmové režii se propracovával postupně. Ve třicátých letech byl střihač v RKO a za druhé světové války sloužil v letectvu, kde natočil řadu oceňovaných dokumentů a vyukových filmů. Poté nastoupil jako režisér u Columbia Pictures a přes béčkové filmy se prosadil mezi nejzajímavější americké režiséry padesátých a šedesátých let.

m72

U Sedmi statečných se nabízí několik kontextuálních polí. Na prvním místě láká tzv. auteurská linie. I tak je však třeba brát na vědomí, že zrovna Sturges patří k té generaci – či  skupině – režisérů, kteří o něčem, jako je autorská režisérská pečeť, odmítají vůbec uvažovat – podle nich je každý film zvlášť výslednicí uměleckých i mimouměleckých společenských vlivů a kolektivní práce).

Svou pozici má taktéž zajištěnou v takřka bezbřehé krajině filmového westernu. Právě titul Sedm statečných můžeme podezírat z toho, že vyprovokoval novátorskou vlnu evropského a revizionistického westernu.

mt4

Samozřejmě – nikdy by se mu to zřejmě nepodařilo, kdyby se zřetelně nehlásil ke svému inspiračnímu zdroji, ke Kurosawovu samurajskému filmu. A vzájemné vazbě filmů Sedm samurajů – Sedm statečných, ke vztahu mezi režisérem Akirou Kurosawou a Johnem Sturgesem, je třeba věnovat jednu – nikoliv žánrovou, ale etickou poznámku. Japonský film konečně přestal být jen obdivovaný na filmových festivalech, ale začíná být citovaný v západní kultuře. V případě Sedmi statečných se změnilo mnohé, ale zůstal zachován duch předlohy. Není divu, že se traduje historka, v níž Akira Kurosawa věnoval Sturgesovi na výraz svého obdivu k jeho dílu samurajský meč…

(Miloš Henkrich)

ČSFD | IMDB

Program

Út 28.6.
20:30
Sál Radnická 4 EN / titulky CZ 120