Kino Art Radnická

Klub poslední naděje

Dallas Buyers Club | 2013 | Jean-Marc Vallée | USA | 117'

Není AIDS jako AIDS

Filmů zabývajících se tématikou AIDS vzniklo poměrně velké množství hlavně v 80. a 90. letech, kdy se tato nemoc poprvé dostala do širšího povědomí. Jen tak z hlavy mě hned napadá Společník na dlouhou trať (1989) oceněný Zlatým glóbem nebo Philadelphia (1993) ověnčená dvěma Oscary. Do tohoto ‚klubu‘ se pravděpodobně již brzy přidá snímek Klub poslední naděje (momentálně nominovaný na šest Oscarů a již získal jeden Zlatý glóbus), přistupující k látce poměrně inovativním způsobem. Zatímco první dva zmíněné filmy byly spíše ‘dojáky‘ o lidech, kteří se snaží se svojí nemocí vyrovnat a získat zpět sympatie okolí co jimi opovrhuje, Klub poslední naděje je jiný.

Elektrikář Ron Woodrof (Matthew McConaughey) se dozvídá, že má AIDS a zbývá mu posledních 30 dní života. Místo toho aby seděl doma, litoval se a čekal na smrt, rozhodne se se svojí nemocí něco dělat. Šanci na prodloužení života nachází v alternativní léčbě neschválenými léky a rozjede obchod na černém trhu. To všechno vede k založení tzv. Dallas Buyers Club, organizaci poskytující lidem s AIDS ilegální léky za členský příspěvek. Podle traileru to vypadá, že Klub poslední naděje bude jeden z prvních filmů o AIDS, který se nebude snažit prvoplánově dojmout diváky a brát se za každou cenu smrtelně vážně.

Stále vás to nezaujalo? Pak je tu ještě jeden důvod proč by jste si tento snímek neměli nechat ujít: Matthew McConaughey. Poprvé jsem se s tímto pánem setkal v červnu roku 2005, když nás v 5. třídě vzala paní učitelka do kina na film Sahara. Tehdy jsem četl časopis Premiere, a víceméně jsem tušil co očekávat, takže hned po záběru ve kterém mimořádně nesympatický hlavní hrdina (a-lá moderní Indiana Jones) vystupoval polonahý z moře,jsem se zvedl a nenápadně se vytratil do vedlejšího sálu sledovat Star Wars III. Bohužel Sahara byla kratší, tak jsem se musel před koncem vrátit a vidět posledních pár minut filmu, tentokrát už alespoň s polonahou Penélope Cruz. Ani kompletní zhlédnutí o pár let později mě nepřesvědčilo, spíš utvrdilo v názoru, že McConaugheye už nechci nikdy vidět.Od té doby jsem s ním nic neviděl, jen četl o filmech jako Bláznovo zlato, Bejvalek se nezbavíš… atd.Svůj názor jsem změnil teprve v roce 2011, kdy přišel do kin Ochránce (The Lincoln Lawyer). Další rok Mud. Letos Vlk z Wall Street a na podzim si střihne hlavní roli v epické sci-fi Christophera Nolana – Interstellar. Pan McConaughey si očividně začalvybírat rozmanité role a najednou je z něj (i pro mě) jedna z nejzajímavějších hollywoodských hvězd posledních let.

| Martin Fiala |

ČSFD | IMDB

Program

Čt 1.1.
00:00
Sál Radnická 4 MIMIkiNO EN | titulky CZ 60 Kč