Kino Art Radnická

Jan Palach v Dietrichsteinském paláci

Česko / 2018 / Robert Sedláček / 124´ / nevhodné pro děti do 12 let

Projekce v expozici Dietrichsteinského paláce MZM
(Zelný trh 6, 659 37 Brno-střed)

S přednáškou Michala Konečného

Režisér Robert Sedláček se ve své kvůli kombinaci faktů a fikce rozporuplně přijímané seriálové tvorbě zaměřoval na velké muže tvořící velké dějiny (České století) a na vliv dějinných událostí na umělce a jejich roli ve společnosti (Bohéma). V Janu Palachovi se naopak zaměřil na zdánlivě obyčejného člověka, který „toužil dějiny studovat”, ovšem svým činem – upálením se na protest proti okupaci sovětskými vojsky a následnou zradou ideálů Pražského jara – se „stal jejich součástí”.

Díky scénáři Evy Kantůrkové, pamětnice, mluvčí Charty 77 a spoluzakladatelky Občanského fóra, vznikl snímek převážně odpovídající relevantním zdrojům („Jendovo” ztracení se v rodných Všetatech v dětství i vztah s matkou a bratrem, Palachův vztah s přítelkyní Helenou i nevěra, studentské brigády v Kazachstánu a Francii, zaznamenání událostí roku 1968 i vysokoškolské protesty, osudný den krok za krokem). Díky režii Roberta Sedláčka je tato faktická věrohodnost s mírnými odchylkami pro dramatické účely (např. zastřelení sovětského vojáka) podvrácena různými zcizujícími postupy, jak je pro něj příznačné: Palach sedící před nápisem „Člověk si myslí, že je gigant, ale je hovno”, scény otevřené queer čtení ad.

Společně portrétují Palacha jako unikavou postavu, která po sobě zanechala stopy. Činí tak prostřednictvím neotřelých tvůrčích voleb, od vypravěčských (až na výjimky omezení vyprávění na zpasivnělou titulní postavu, ocitající se v soukolí dějin posouvající dění dál) přes stylistické (omezení na hledisko „protagonisty” a s tím spojené omezení hloubky ostrosti) až po významové (řada nepřímých paralel se současným děním). Jan Palach podle Sedláčka a Kantůrkové: ani gigant, ani hovno, nýbrž člověk reflektující letargii okolí kvůli politicko-společenskému vývoji. (Marek Slovák)

ČSFD | IMDB

Program

Út 7.5.
18:00
Sál Radnická 4 MZM česky bez vstupného