Kino Art Radnická

Divoká planeta

La Planète sauvage | 1973 | René Laloux | Francie / Československo | 72’

Pouze česky / Czech only

“Pánové, jaký reklamní slogan byste doporučili pro Divokou planetu?”

Laloux: “Disney umírá podruhé.”

Topor: “Disney řve v hrobě.”

(vytrženo z odpovědí pro FaD 1/1970; Divoká planeta – rozhovor vedla Kateřina Pošová)

Režisér René Laloux (1929-2004) s výtvarníkem Rolandem Toporem (mj. příležitostným hercem, scenáristou, spisovatelem a surrealistou) zamýšleli Divokou planetu jako animovaný film, který se vzpírá Disneymu nikoliv stylem a způsobem vyprávění, ale také žánrem. Právě proto se rozhodli pro sci-fi a do scénáře zadaptovali román “Oms en serie” francouzského spisovatele (a dentisty) Stefana Wula o planetě Ygam a o střetu civilizace Drágů s lidmi. Lidé jsou tam Drágy považováni za domácí mazlíčky anebo obtížnou škodnou srovnatelnou krysami, kterou je třeba hubit…

Spolupráce dvojice Laloux-Topor vyvrcholila tímto celovečerním filmem a vznikla do třetice všeho dobrého po krátkých animácích Plži (Les Escargots, 1965 – film se někdy překládá také jako Hlemýždi či Slimáci) a Les Temps morts (neboli Mrtvých časech) z r. 1966.

Divoka_planeta_3

Kvůli úspoře nákladů domluvil René Laloux u Divoké planety koprodukci mezi československým Krátkým filmem – studiem Prométheus (Prométheus původně sídlil v Praze-Michli, ale v polovině sedmdesátých let se tak pojmenovalo studio animovaných filmů v Ostravě) a mezi francouzskou firmou Les Films Armorial. Výroba Divoké planety ani přesto nebyla levná a realizace nakonec trvala skoro čtyři roky. Snímek se začal natáčet v létě roku 1969 a teprve až těsně před Vánocemi 1973 proběhla distribuční premiéra.

I když se v době uvedení,vzdor zvláštní ceně z Cannes 1973, nedostalo Divoké planetě výrazně nadšeného diváckého ohlasu, tak i po více než jednačtyřiceti letech se dá říci, že si přinejmenším v tuzemském prostředí toto dílo udržuje statut pozoruhodného sci-fi

A ač u nás žánrové animované filmy v sedmdesátých letech vznikaly ojediněle, k syrovosti blízké Divoké planetě měly tehdy blízko např. miniatury Václava Mergla Laokoon (1970) a Krabi (1976).

P.S.

Reklamní slogan, který byl nakonec skutečně použitý na filmových plakátech výtvarníka Alexeje Jaroše pak obecenstvo zval na “kreslený barevný film o setkání lidí dvou planet”.

(Miloš Henkrich)

ČSFD | IMDB

Program

So 28.3.
18:45
Sál Radnická 4 FUTURE GATE CZ 100