Kino Art Radnická

Černý Petr

Československo / 1963 / Miloš Forman / 86’ / česky s anglickými titulky / přístupné bez omezení

English version below

S úvodem Marie Barešové z NFA

Málokterý český filmař dosáhl ve světě takového renomé jako Miloš Forman. O jeho bezpochybném talentu svědčí již jeho celovečerní černobílý debut Černý Petr o životě jednoho učně… V šedesátých letech patřil Černý Petr k divácky atraktivním filmům, v normalizačních letech jej alespoň v kritických vzpomínkách oživoval Jan Novák (alias Jan Žalman v šuplíkovém rukopisu „Umlčeného filmu“) a také Josef Škvorecký v osobní historii českého filmu (Všichni ti bystří mladí muži a ženy, 1971), o deset let později Peter Hames (Československá nová vlna, 1983).

 

Film, který prakticky vůbec nezestárl a stal se posléze evergreenem filmových klubů, prošel letos digitálním restaurováním, a tak i po padesáti čtyřech letech vypadá stále „jako nový“.

Petr is 17 years old and starts work. Incredibly (for Czechoslovakia in 1963) this is as a security worker against shoplifting in a busy self-service shop. His boss gives him pretty basic instructions, and Petr is pretty unsuccessful at work. He doesn’t do much better at the dancehall either, and at home his bombastic father lectures him about how useless he is.

ČSFD | IMDB

Program

Po 19.3.
20:30
Sál Radnická 4 FILMOVÝ KLUB PONREPO V ARTU CZ / EN sub. 100 / 80 / 50
St 21.3.
15:30
Sál Radnická 4 FILMOVÝ KLUB MIMIkiNO PONREPO V ARTU CZ / EN sub. 100 / 80 / 50