Kino Art Radnická

Ozvěny MFDF Ji.hlava 2016

Program festivalu

Ozvěny 20. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava přivezou do brněnského Kina Art výběr oceněných filmů i další dokumentární lahůdky.

Minipřehlídku toho nejlepšího z 20. Ji.hlavy zahájí ve středu 5. prosince v 18.00 ve Velkém sále Kina Art český dokument FC Roma, jeden ze dvou vítězů soutěžní sekce domácí dokumentární tvorby Česká radost. Kroniku fotbalového klubu FC Roma vyzdvihla letošní ji.hlavská porota jako „protirasistický film druhé generace, v němž už není třeba odvolávat se na pozitivní stereotyp“. Na český snímek  ████ naváže ve 20.30 gruzínský Oslnivý svit soumraku, který nabízí mnohovrstevnaté, nevtíravé a poutavé momentky ze života a prostřednictvím bohatého filmového jazyka dokumentuje rozmanité události v životě místní komunity v Gruzii. Režisérka s nezaměnitelným autorským stylem Salomé Jashi si za něj z 20. Ji.hlavy odnesla hned dvě ocenění – pro Nejlepší dokumentární film střední a východní Evropy a zároveň pro Nejlepší debutový dokumentární film.

Souběžně s ním bude v malém sále již od 20.00 probíhat blok krátkých a experimentálních filmů, v němž uvedeme vítěze soutěže Krátká radost, švédskou Desetimetrovou věž, dále Nejlepší český experimentální dokumentární film roku 2016 De Potentia Dei Ondřeje Vavrečky a na závěr portrét zpěvačky Evy Olmerové Proměny přítelkyně Evy. Jeho režisérka Drahomíra Vihanová letos na ji.hlavském festivalu obdržela Cenu za přínos světové kinematografii.

Druhý den ozvěn nabídne ve středu 6. prosince nejprve od 17.30 vítězný film světové soutěže Opus Bonum Strašidla obcházejí Evropou, který, jediná porotkyně této sekce, francouzská střihačka Claire Atherton, označila za „snímek plný něhy, v němž procházejí obrazy současnosti dějinami, evokují minulost a zpochybňují budoucnost“. Brněnské ozvěny 20. Ji.hlavy pak uzavře ve 20.30 ve velkém sále raritní islandský němý film z roku 1925 Island v pohyblivých obrazech, který doprovodí živé  ████ hudební vystoupení.