Kino Art Radnická

Noirvember

Program festivalu

27. – 29. listopadu

Bogart to opět schytá, aneb Kino Art vítá Noirvember

Fučný a deštivý měsíc proslul nejen zvyšující se touhou po alkoholu, antidepresivech a letmém teplém objeti, ale také, a možná právě proto, oslavou filmů noir! A to skoro už celých 8 let! Akce, kterou založila nezdolná cinefilka Marya E Gates, si získala již tisíce následovníků po celém světě a letos (a doufáme, že navždy) se k ní připojí také Kino Art.

Film noir je termín francouzského původu a označují se jím kriminální melodramata, která se často i v béčkové produkci točila v Hollywoodu zejména ve čtyřicátých a padesátých letech. Máte rádi Humphrey Bogarta? Lauren Bacall? Silácké řeči, ohromující ženy, sympatické antihrdiny, kriminální svrbění a erotické pnutí? Jste na správné adrese!

Noiry naštěstí nevznikaly jen v době černobílého filmu, jak by se snad mohlo zdát, jsou tu s námi i nadále! Stejně jako láska k filmu, jež dokáže být stejně obsedantní jak kterákoli femme fatale. Kinematografie tak stále vytváří další filmy noir, pro které je nadále příznačná lepkavá atmosféra ukryté perverze, ztrácení se při hledání skrytých odpovědí, bezradnost drsných rošťáků a falešná křehkost krásných žen, to vše s troškou ginu. Zveme vás na film noir, ten klasický a i ten, který se klasikou teprve stane, na čarotemně černobílý i zcela současně krásně barevný. Ale hlavně skvělý.