Kino Art Radnická

Nejlepší filmy roku 2014 podle Kina Art

Program festivalu

12. – 13. ledna

 

chlapectiv_22

Tahle filmová sezóna se povedla. Do české distribuce se dostaly snad všechny zásadní artové i mainstreamové hity a na obojí se kupodivu dalo i koukat. V kinosále jsme – my všichni, co děláme bulletin – strávili pořádnou řádku hodin. Proto nám taky dalo zabrat dohodnout se na pětici „těch nej filmů roku“. Každý z nás má trochu jiný vkus a každý odcházel domů nadšený z trochu jiného snímku. Někdo má rád Nolana a jiný zase Dolana, však to znáte. Ale spravedlivě jsme vše spočetli a vítěznou pětici (i naše konkrétní dojmy) si můžete přečíst níže.

1. Chlapectví
2. 12 let v řetězech
3. Grandhotel Budapešť
4. Fízlové, hajzlové
5. Zmizelá

Výběr bude doplněn snímkem Nejhledanější muž, který uvedeme jako vzpomínku na Phillipa Seymoura Hoffmana. Jako zástupce českého filmu roku pustíme Cestu ven Petra Václava.

 

gone-girl-01_1485x612

Martin Fiala
1. LEGO Příběh – To, z čeho se mohla snadno stát ubohá reklama na LEGO pro děti, se vyklubal jeden z nejdůmyslnějších a nejvtipnějších animovaných filmů posledních let, oslavující kreativitu a individualitu… a taky je to skvělá reklama na LEGO.
2. Hobit: Bitva pěti armád – Jsou filmy, u kterých od začátku víte, že vás nezklamou, a že budou přesně takové, jaké si je vysníte. Peteru Jacksonovi se podařilo perfektně zakončit hobití trilogii a odlišit ji tonálně od Pána prstenů.
3. V nitru Llewyna Davise – Nemám tušení proč se mi ten film tak líbí. Je to soundtrack, atmosféra, herecké výkony? Těžko říct a ████████ je to jedno. Viděl jsem to letos 3x a tím to jistě nekončí.
4. Grandhotel Budapešť – Mým nejoblíbenějším filmem Wese Andersona byl doposud Život pod vodou. Teď má silného konkurenta. Překrásný film.
5. Captain America: Návrat prvního Avengera – Všechny produkty studia Marvel se letos povedly. Captaina mám v žebříčku proto, že od svého prvního filmu udělal zdaleka největší kvalitativní skok kupředu. Marvel se prezentuje jako studio, které do svých filmů vkládá různé sub-žánry, ale Winter Soldier je teprve první případ, kdy se jim to skutečně podařilo.

Nemohu je vložit do žebříčku filmů, ale byl by hřích nezmínit naprosto perfektní druhou sezónu House of Cards, neméně vynikající první sezónu Temného případu a mimořádně vtipnou konverzační britskou minisérii The Trip to Italy.

Jana Glocarová
1. Chlapectví – Film unikátní nejen procesem vzniku, ale hlavně zachycováním všednosti, které mě překvapilo, okouzlilo i dojalo.
2. 12 let v řetězech – Steve McQueen svým experimentálním/klasickým filmem ovládl už loňské Oscary, u nás byl snímek ovšem uveden až v lednu. Důležitý film.
3. Přežijí jen milenci – Přiznávám slabost pro upíry a Tildu Swinton.
4. Hunger Games: Síla vzdoru 1. část – Nejlepší díl Hunger Games, blockbuster roku, ženská hrdinka roku a zároveň nejlepší adaptace young adult předlohy.
5. Mapy ke hvězdám – Zvrácená hollywoodská romance o síle sourozeneckých vztahů.

Letošní rok ale patřil hlavně televizi, ze které jsem stále víc a víc nadšenější. Z nových seriálů mě překvapilo drama Transparent, které začíná ve chvíli, kdy hlava rodiny projde coming outem jako transgender žena. Jane the Virgin je pro změnu nesmírně vtipný (a citlivý) remake telenovely. Potěšila mě i druhá série kanadského sci-fi Orphan Black. Všechny tři spojuje ono magické slovo diverzita. Tohle je něco, co mi na plátnech kin chybí.

Miloš Henkrich
motto:
„Já po vás nechci, abyste dva ze svého středu obětovali, ale abyste jich pět zachránili.“*
*z upoutávky na divadelní představení Hostina dravců, která se od podzimu pravidelně objevuje před začátkem filmových projekcí v Kině Art.

1. 12 let v řetězech
2. Fizlové, hajzlové
3. Hunger Games: Síla vzdoru 1. Část
4. Chlapectví
5. Nejhledanější muž

Kdyby byl prostor ještě na šestý film, bezpochyby by se na seznamu objevily Cronenbergovy Mapy ke hvězdám. U sedmého filmu jsem nerozhodný, protože bych měl nutkání přidat osmý… a další.
Všechny zmiňované filmy přímo nebo potměšile (a citlivě) vypráví o hrdinech, kteří žijí v sevření propagandy, mediálních sítí a informačních válek. A vážně jsou skvělé.

 

Chiwetel-Ejiofor

Miroslav Maixner

1. Zimní spánek
2. Chlapectví
3. Grandhotel Budapešť
4. Ona
5. Leviatan

Soňa Morgenthalová
1. Grandhotel Budapešť – Wes Anderson je moje životní filmová láska. Vizuální symetrie, dojemné postavy, perfektní soundtrack – funguje to vždycky.
2. Nick Cave: 20 000 dní na Zemi – Nejkrásnější a nejdelší reklama. Pokud Nicka Cavea neznáte, zaručeně si po zhlédnutí koupíte jeho desku (nebo ji aspoň stáhnete z netu, žejo).
3. Klub poslední naděje – Umírající Matthew McConaughey a Jared Leto v sukni. Moc smutné, moc veselé, moc dobré, ████████.
4. Vlk z Wall Street – Martin Scorsese vás donutí milovat prvotřídního zm█da (a ani se moc nebudete bránit).
5. Památkáři – Dle mého hodně nedoceněný film o tom, že i umění má právo na život.

Mimo žebříček bych ještě chtěla vyzdvihnout něco z české tvorby, a to celovečerní debut Tomáše Pavlíčka Parádně pokecal. Možná to není komerční zásah do černého, každopádně ale měl odvahu natočit něco jiného, než vztahovou sondu ze současnosti nebo podobně provařenou látku. Je to sice hodně divná záležitost, má ale skvělou atmosféru a je (snad) i důkazem Tomášova tvůrčího potenciálu.

Stanislav Růžička
1. Fízlové, hajzlové – Krásně zhovadilý libec.
2. Na hraně zítřka – Chytré a/nejen Tom Cruise/ ve formě.
3. Zmizelá – Film, který člověkem zamává /na rozloučenou.
4. Chlapectví – Neuvěřitelně šťastná ruka při castingu.
5. Přežijí jen milenci – Film, který zanechá (především hudební) stopu.

Snowpiercer – Mimo distribuci, zasloužil by si plátno.
Temný případ – Velmi quality tv, prázdnota, kterou přerazí až precizní závěr.
 
Matúš Slamka
1. Kmeň  – Hluchonemí (ne)herci, surovosť ukrajinského mesta, násilie, prostitúcia, bezmocnosť ████████ čistý realizmus spoliehajúci sa výlučne na čistotu filmovej reči bez slov. Prekvapenie roka.
2. Zmizelá – Hra s divákom, skvelé herecké výkony, všetko je klam, nič nie je pravda. Feministkám rozhodne svoju prácu neuľahčuje.
3. Zimný spánok  – Precízne vystavané charaktery postáv prostredníctvom dlhých a bravúrne vyargumentovaných dialógov ponúkajú zážitok, ktorý zostáva ešte dlho v povedomí.
4. Mami! – Najnovší film Xaviera Dolana ponúka výborné herecké výkony, znásobuje silu príbehu originálnou hrou s filmovým formátom a už tradične ponúka scény úzko späté s hudbou ktoré tvoria základný znak Dolanovej rozpoznateľnej réžie.
5. Klub poslednej nádeje  – Prerod Matthewa McConaugheya z lámača ženských sŕdc na herca schopného stvárniť ďaleko komplexnejšie a komplikovanejšie charaktery, návrat Jareda Leta, ktorý svojej postave dal srdce a ľudskosť a príbeh, ktorý stojí za pozornosť a zmienku.

Za zmienku stoja aj animáky ako Lego príbeh, ktorému sa úspešne podarilo vrátiť ma aspoň na pár minút do detských čias, za festivalový zážitok roka považujem posledný (žiaľ, doslovne) film Alexeja Germana Je ťažké byť bohom. Jeho atmosféra špiny, hnusu a spirituálna nálada ma držia ešte po mesiacoch.████████ V seriálovom svete nemožno opomenúť diabolského Hannibala, tretiu sériu Sherlocka či zatiaľ najlepšiu sériu American Horror Story: Freak show.

 

mostwanted

Milan Šimánek, Láska Pšuke a Piškot Štěstí hodnotí:
1. Chlapectví – Protože toto není film, to je událost (a je to taky super film)!
2. 12 let v řetězech – Impresionistická sonda do hlubin zla, ten film si Oscara zasloužil!
3. Godzilla – Tak krásné scény uvidíte jen ve filmech jako je Apocalypse Now a tak…
4. Zázraky – Nakonec pro mne nejlepší „artovka“ (promiň Mami!), naprostá něha.
5. Nejhledanější muž – Skvělá špionážní krimi, bože, to je definice filmu!

Spešl menšns: Nej překvapení – Na hraně zítřka, Nej zklamání – Divoké historky, Nej radost, že se to dostalo do kin – Fízlové, hajzlové, Nej distribuce – Film Europe, Nej horror – české filmy, Nej soundtrack – Mami!, Nej sexuální vztah otce a dcery – Interstellar

Elena Vondráčková
1. Naprostý top – Grandhotel Budapešť. Fakt. Nejlepší!
2. Jako druhé musím dát Strážce galaxie. Za Groota. Za Rocketa.
3. Teď o mě filmoví znalci budou pochybovat, pokud to už nedělají (určitě už ano, nesmím je proto zklamat) – Interstellar. Byl napínavý, bavil od začátku do konce. Dokonce mu jsem ochotná odpustit i tu šáhlou knihovnu.
4. A Na hraně zítřka. To bavilo. Neustálé opakování ve smyčce fungovalo. (Tady jsem nevěděla, jak co zařadit. Interstellar a Na hraně se vlastně dělí tak nějak o jedno místo.)
5. Nezapomenout na druhý díl opic. Totiž Úsvit planety opic.

A navíc – chceme víc Temných případů!