Kino Art Radnická

Muzejní noc 2016

Program festivalu

milujeme kino

Vstup volný / Free Entry

na web Brněnské muzejní noci sem…

Výstava kinematografických přístrojů

V současnosti se prakticky každá země (bez ohledu na politický systém, náboženské vyznání či počet obyvatel a jejich druh) může pochlubit tím, že se tam filmovalo. Stačí však dvě ruce (s trochou nadsázky), abychom spočítali země, kde se kinematografická technika (kamery, promítačky, filmová surovina a další příslušenství) vyráběla.

Ano, Česká republika patří k těm krajinám, kde se kinematografické přístroje vyráběly již za Rakousko Uherska (na koleni) i  za První republiky (v malých dílnách a větších fabrikách: Josef Šlechta, Cinephon, Optikotechna v Přerově , J. Suchánek v Brně, Foma v Hradci Králové). Po válce byl proslulý koncern Meopta, jenž funguje dodnes.

Vystavené kinematografické přístroje jsou skromnou ukázkou tuzemské výroby i zahraniční konkurence.

ryzi fetis

Interaktivní prezentace promítací techniky

16:00 – 21:00 Malý sál

Kino není jen program filmů a promítací sál, ale je to mnohem víc.  Je to nevyzpytatelný prostor, který se mění v bludiště se záchody (hned za pokladnou!), se schody, promítací kabinou a s kuřáckými koutky, u něhož nikdy nevíte kam Vás (a co na Vás) vyvrhne.

Během Muzejní noci se můžete těšit na překvapivou (a zasvěcenou) procházku světem optických klamů a kouzel kinematografie. Trasa povede napříč časem, technologiemi a uměleckou tvorbou vstříc za poznáním, během něhož poznáte zanikající svět šestnáctek a osmiček (neboli úzkých filmů šířky 8 a 16mm).

vlak dom

Muzejní noc herního festivalu Gamer Pie

17:30 – 20:00 Velký sál

Hravá kulturní upoutávka, která vás naláká na říjnový festival počítačových her Gamer Pie. Jak? Tradici i kultu muzejní noci přijde naproti do Kina Art dvojice herních studií Paperash a Hangonit, jejichž stopy byste našli na místní Fakultě výtvarných umění. Tvůrci předvedou v podobě živě komentovaného hraní na stříbrném plátně svá díla Dark Train a Rememoried. V herním duchu se bude nést i průběh celého večera. Krom zmíněných prezentací očekávejte volně přístupný koutek s virtuální realitou Oculus Rift, kde oklamete vaše smysly. Dále v hlavní roli programu je herní ovladač a jeho cesta po vámi obsazených sedadlech promítacího sálu. Během této společné cesty potkáte sadu vyladěných retro her pro malé i velké, které odzkoušíte na velkém plátně. Soutěže o menší ceny jsou připraveny a dá-li počasí, bude se hrát i venku!

ruce satralky