Kino Art Radnická

Kocham Film, přehlídka polského filmu

Program festivalu

23. – 25. dubna

 

kocham_film_01

Diskuzní panel 23.4. 17:00
Slavnostní zahájení 23.4. 20:00
k rautu zahrají Swing Pigs&Samo Pauco

Diskuzní panel o současnosti českého filmu z polské perspektivy i legendární Rukopis nalezený v Zaragose v plné délce i remasterované kráse!

22:00 Zakončovací párty – Skleněná louka, Sklepní scéna

Polská kinematografie má v současnosti mnohá „nej“ – v Evropě je nejoceňovanější, nejprogresivnější,  nejzábavnější a zároveň v mnohém nejbližší českým divákům. Jakýkoli polský film v české distribuci je zárukou kvality. Ale přesto – těch snímků je málo, a proto jsme se rozhodli vytvořit přehlídku polské kinematografie, která představí jak distribuční tituly, tak filmy, které se bohužel českým kinům vyhnuly a která zároveň zopakuje i starší klasické tituly polského filmu. Letos máme už druhý ročník a tématem je Národní polská filmová, televizní a divadelní škola v Łódźi. Nic vám to neříká? A vidíte, právě Łódź je z velké míry odpovědná za všechno dobré, co se teď v polském filmu děje.

 

rokopis_01

V minulosti dala světové kinematografii Wajdu i Kieslowského a Brněnské 16 nejednoho vítěze hlavní ceny (Grzegorz Jaroszuk, Bartosz Kruhlik). Ostatně krátké polské filmy z Łódźe si velmi rádi připomeneme i na Kocham filmu. Na přehlídku osobně přijede i Robert Glinski, který v Łódźi studoval a teď tam přednáší – uvede svůj „panelákový“ film Ahoj, Terezko a bude diskutovat i v rámci našeho česko/polského diskuzního panelu. Můžete si ale také znovu připomenout (nebo objevit) oscarovou Idu, zajít na premiérový válečný film Město 44 nebo na kultovní Rukopis nalezený v Zaragoze, případně na Zanussiho Iluminaci. Všechny filmy budou doprovázeny lektorskými úvody a diskuzemi.

Doprovodný program:

24.4. 17:00 Vinyl Bar (Skleněná louka)

Čtení z knihy Rukopis nalezený v Zaragoze

Kde končí skutečnost a začíná fantazie? Surrealistická výprava do Středověku je adaptací románu Jana Potockého napsaného na počátku 19. století. Autor samotný byl dost svérázná figura – šlechtic, cestovatel, archeolog, okultista, lingvista, historik, (zřejmě) svobodný zednář i jeden z prvních letců v balónu. V Rukopisu nalezeném v Zaragoze se spojují veškeré tyto vlivy a přináší jedno z raných modernistických děl, které je vystavěné jako vyprávění ve vyprávění (ve vyprávění ve vyprávění…). Jednotlivé roviny příběhu se propojují náhodně i s jasnou známkou promyšlenosti a ukazují autorův obdiv k polskému folklóru i fascinaci Arábií a Pohádkami tisíce a jedné noci.

Akce je pořádaná ve spolupráci s Knihovnou Jiřího Mahena v Brně.

Sponzory fetivalu jsou:

Femms, značkové prádlo a plavky

Starobrno

John Lemon

Partnery festivalu jsou:

Magistrát města Brna

Polský institut v Praze

Jihomoravský kraj

Knihovna Jiřího Mahena v Brně

Vinyl Bar

Děkujeme!