Kino Art Radnická

Kocham film, 3. ročník přehlídky polského filmu

Program festivalu

13. — 15. dubna

baska1

Prostě a jednoduše milujeme polský film. Tato láska ovšem není směrovaná žádným obskurním směrem – Polsko vždy mělo jednu z nejlepších evropských kinematografií. Ať už se jedná o historické spektákly šedesátých let či o současné žánrové snímky, polské filmy prostě nikdy nezklamou. A protože česká distribuce Polákům z nějakého podivného důvodu nepřeje, už třetím rokem pro vás připravujeme přehlídku polské kinematografie Kocham film. V rámci tří dnů tak máte možnost objevit to nejzajímavější z polské filmové tvorby minulosti i současnosti.

bejbi blues 2

Letos oslavíme 90 let možná nejvýznamnějšího polského režiséra Andrzeje Wajdy, a to filmem Země zaslíbená, který nás přenese do Lodže konce 19. století. Kromě něj si představíme i kontroverzního Waleriana Borovczyka, jehož filmy (včetně námi uváděné Historie hříchu) způsobily nejeden skandál kvůli velmi odvázané erotice. A přehlídka polského filmu by nemohla být kompletní bez adaptace Sienkiewicze. Pan Wolodyjowski režiséra Jerzyho Hoffmana patří bezesporu k těm nejvelkolepějším a nejlepším. Navíc ji uvedeme ve zbrusu nové remasterované kopii. Každopádně Polsko nejsou jen velcí staří klasikové, ale i mladí progresivní filmaři. Znovu si budete moci připomenout oscarovou Idu či detektivku Krycí jméno Krtek. Poprvé do Brna také zavítá Bejby Blues, mladý dravý film o jedné sedmnáctileté dívce s ročním dítětem. Kebab a horoskop natočil náš oblíbený tvůrce Grzegorz Jaroszuk a jak má tento režisér ve zvyku, je to opět absurdní komedie o smutných lidech. Premiérově uvedený Červený pavouk je psychologický thriller o známém případu sériového vraha, který řádil v Krakově v šedesátých letech. Každý den také můžete vidět jeden blok krátkých polských snímků z Brněnské 16, kde se můžete seznámit s tou nejnovější tvorbou mladých talentovaných studentů. A aby kraťasů nebylo málo, můžete zajít i na krátké filmy produkční společnosti Mental Disorder 4.

historie hrichu

Tři klasiky, pět filmů z doby nedávné, čtyři pásma kraťasů, lektorské úvody ke všem filmům, skvělý doprovodný program – to vše a mnohem víc je Kocham film, přehlídka, kterou si zamilujete.