Kino Art Radnická

Polský Art Brut

Art brut neboli Outsider art je umělecké hnutí tvořené bytostnými neumělci, amatéry a v současné době lidmi s různými psychickými handicapy, kdy umění funguje jako terapie pro ně a jako pohled do naprosto jiného světa těm ostatním.

Z ptakami fruwał (Ryszard Kosek)

režie Tadeusz Bystram, 2003, čas (0:12:11)

Od svého narození v roce 1957 žije Richard Kosek v Plocku. Vystudoval na hudební škole a krátce vyučoval hudbu, hrál také v jazzové kapele Loft. Vážně a soustředěně začal malovat ve věku 30 let, kdy se uzavřel  ve svém domě a měl po dlouhou dobu velmi omezený kontakt se světem. První samostatná výstava jeho  obrazů byla v Mazovieckého muzeu v Plocku v roce 1994 a vzbudila velký zájem veřejnosti i odborníků o jeho práci, což se projevilo na mnoha výstavách doma i v zahraničí.

Astronauta (Konrad Kwaska)

režie Władysław Jurkow, 2004/2005, čas (0:10:17)

Filmový medailon jedinečného spontánního umělce. Konrad Kwaska (1958–2005), sochař, malíř, fotograf, samouk, žil a pracoval ve Štětíně. V důsledku toho, že v dětství přišel o sluch, lékaři  vynesli diagnózu „mentálně retardovaný“. Ve věku sedmi let se zapsal do školy pro neslyšící děti mimo Štětín. Už tam stále maloval a kreslil. Po návratu domů pracoval v chráněných dílnách.  Maloval také  kalendáře a dlouhé řady čísel. Ale nejdůležitější věcí pro Kwaska byli lidé, často tulící se k sobě. Sošky přes určitou neohrabanost mají jedinečný individuální charakter. V pozdních 80. a počátkem 90. let Konrad navštěvoval Toruň, na pozvání osob spojených s Laboratoří kreativity pro rozvoj osob se zdravotním postižením. Odhaduje se, že za dvacet let práce vytvořil několik tisíc soch.

pab1

Bindas i Picasso (Robert Bindas)

režie Władysław Jurkow, 2004/2005, čas (0:12:06)

Robert Bindas se narodil v roce 1964 v Ciechanowie. Od sedmého roku svého života je rezidentem pečovatelského domu v  Mieni. Robert  je jedním z   tvůrců  s mentálním postižením a jeho dílo se vyznačuje mimořádnou kreativností a  harmoničností.  Jedná se ponejvíce o abstraktní barevné kompozice  nakreslené v pastelových barvách   s dokonalým smyslem pro barvu a tvar. Jeho jedinečný a výrazný spontánní umělecký talent se brzy prosadil a získal mu řadu ocenění získaných na výtvarných soutěžích v Polsku i v zahraničí.

Oswajanie šwiata (Adam Dembiňski, Halina Dylewska, Wlodzimierz Roslon, Konrad Kwasek, Stanislaw Zagajewski, Henryk Žarski)

režie Wladyslaw Jurkow, 2006, čas (0:34:06)

Pozoruhodný dokumentární film je věnovaný  šesti svébytným současným  neprofesionálním polským  umělcům s mentálním postižením. Dokumentuje výtvarné práce vytvořené s překvapivou sílou výrazu, upřímnosti a estetické platnosti.  Přesvědčíme se zde, že opravdové umění je rozděleno do svobodného pásma  tvůrců s postižením i bez něj.  V této tvořivé činnosti se projevuje lidstvo vskutku svobodně bez hranic.

pab2

Tadeusz Andrzejewski: po prostu Art Brut

režie Ewa Toboła, Bartosz Toboła, 2013, čas (0:21:25)

Tadeusz Andrzejewski se narodil v roce 1953. Od roku 2008 je účastníkem terapeutických  workshopů, různých soutěží a hodnocení tvůrců se zdravotním postižením. „Tadeusz Andrzejewski:  jednoduše Art Brut“ je filmový dokument režisérky Ewy Tobola a Bartosze Tobola o práci tohoto pravidelného účastníka terapeutických dílen ve specializované nemocnici Josefa Babinského v Krakově. Film vytvořený v průběhu několika měsíců přibližuje setkání s pozoruhodným tvůrcem, který nás zavede do svého autentického a originálního vlastního uměleckého světa.

Tadeusz Głowala

režie Ireneusz Bukowski, 2013, čas (0:31:00)

Tadeusz Głowala  se narodil v roce 1943. Od roku 1966 žije v domě s pečovatelskou službou  v Novém Miszewu. Jeho svébytný talent se projevil  během osmdesátých let minulého století. Głowala maluje především na plátno, díla vytváří pomocí různých médií. Někdy míchá  olejové barvy, pracuje s akrylovými a pastelovými barvami, tužkami, akvarelem a dokonce i se zubní pastou nebo křídami. Tadeusz také rád používá stříbrnou a zlatou barvu. Lze předpokládat, že vytvořil doposud více než tisíc prací. Tadeusz Głowala je jedním z předních umělců polského hlavního proudu art brut. Jeho práce jsou vystaveny v mnoha prestižních galeriích v Polsku i v zahraničí, včetně Slovenské národní galerie v Bratislavě a v muzeu „L’Art Brut“ v Lausanne. Profesor Aleksander Jackowski, objevitel a badatel v oblasti  naivního umění z Ústavu umění Polské akademie, věnoval tomuto tvůrci řadu přednášek. Filmový dokument režiséra Bukowského o vynikajícím představiteli polského art brut měl premiéru na  festivalu AUT v Poznani v listopadu roku 2013.

ČSFD | IMDB

Program

Čt 23.4.
20:30
Sál malý KOCHAMFILM POL / subtitles EN 30
St 6.5.
17:30
Sál malý ART BRUT POL / subtitles EN 30