Kino Art Radnická

Padesát odstínů šedi

Fifty Shades of Grey / 2015 / Sam Taylor-Johnson / USA / 124'

Někteří lidé svou lásku k nejrůznějším populární dílům dokazují tím, že k nim píší fan fiction – fanouškovské povídky. V jejich podání pak hrdinové Harryho Pottera, Stmívání a Občana Kanea zažívají nová a vzrušující dobrodružství. Po uveřejnění na internetu mohou autoři získat čtenáře a ochutnat, co to znamená popularita. To je rozhodně i případ E. L. Jamesové, která vytvořila příběh Master of the Universe, ve kterém využila postavy právě ze Stmívání. Jenže Edward v její variaci nebyl upír, ale nadšenec BDSM, který do tajů erotiky zasvěcoval nevinnou mladičkou Bellu. A protože tahle fanfic byla obrovským internetovým hitem, dostala Jamesová nabídku převést ji do knižní trilogie. Z Belly se stala Anastázie, z Edwarda tajuplný Christian Grey a zrodilo se tak Padesát odstínů šedi – obrovský knižní fenomén, který někteří lidé milují a jiní jim neskrývaně (a hlasitě) opovrhují. Negativní kritika vyčítá textu slabé literární kvality i využití Stmívání jako zdroje. Na druhou stranu romantický příběh o Aně, která propadne drsnějšímu sexu i panu Greyovi samotnému, pohltil miliony čtenářek. A právě k nim je směřován výsměch. Z odpůrců knihy by člověk mohl získat dojem, že čtenářky, které si chtějí číst o sexu, musí být určitě frustrované a popisované praktiky jsou pro ně dozajista také tabu.

sedi02

No, skutečnost není rozhodně tak jednoduchá a čtenářky série nejsou hloupé a naivní. Sex také paradoxně není tím, čeho si fanynky série váží nejvíce – ačkoliv média nás přesvědčují o opaku. Padesát odstínů šedi je totiž především velkým romantickým příběhem, přestože je obohacen o pouta, bičíky a anální kolíky. Kromě sbližování páru navíc sleduje drobné mikropříběhy ostatních postav a někdy až thrillerovou dějovou linku. Čtenářky samozřejmě fascinuje také Christian Grey, který je jak chladným manipulátorem, tak komplikovanou osobností s životním traumatem. Že je kromě toho sexy milionář, který umí řídit helikoptéru, je pak jen příjemný (a zábavný) bonus.

Padesát odstínů šedi je totiž především velkým romantickým příběhem, přestože je obohacen o pouta, bičíky a anální kolíky.

Film se bude snažit vystihnout všechny klady knihy, potěšit fanynky předlohy, ale zároveň přitáhnout i nečtenáře. Že to nebude jen laciný erotický film možná naznačuje i mezinárodní premiéra, která proběhne na Berlinale. A jen o tři dny později (na Valentýna!) dáváme film i v Artu.

(Jana Glocarová)

ČSFD | IMDB

Program

Čt 1.1.
00:00
Sál Radnická 4 MIMIkiNO EN / titulky CZ 60