Kino Art Radnická

Enderova hra

Ender's Game / 2013 / Gavin Hood / USA / 115'

Gamer Pie Eve – interaktivní herní večer (projekce filmu + indie hry)

Hmyzáci Gavina Gooda útočí a my se jich nebojíme! Na pomoc totiž přichází Han Solo a jeho alter ego, nějaký děti a hlavně virtuální realita, kterou si i v kině osobně odzkoušíme! Přijďte do ARTu oklamat své smysly s Oculus Rift.

enderova_hra1

V roce 2013 se žánru sci-fi v kinech dařilo. Proběhla premiéra pokračování slavné ságy s názvem Star Trek: Do temnoty. Velkého úspěchu se dočkala Gravitace se Sandrou Bullock v hlavní roli, která získala 7 Oscarů. Z post-apokalyptických filmů zaujaly především akčně laděné snímky Nevědomí s Tomem Cruisem a Elysium s Mattem Damonem. A v neposlední řadě vznikl sci-fi film Enderova hra, který se k tomuto žánru s dlouhou tradicí a velkou oblíbeností mezi fanoušky filmu i literatury staví trochu jiným způsobem než výše zmíněné filmy – způsobem do značné míry osvěžujícím.

enderova_hra2

Film vychází z legendární knižní předlohy amerického autora Orsona Scotta Carda. Román vyšel roku 1986 a dlouho byl pokládán za nezfilmovatelné dílo díky zaměření na více postav a zachycení delšího časového úseku. Přesto se o zfilmování románu začalo poprvé uvažovat již v roce 1996. Trvalo ale dalších 17 let, než se kniha opravdu podívala na plátna kin pod taktovkou režiséra Gavina Hooda (nejznámější díky filmu X-Men Origins: Wolverine a napínavému thrilleru Odvlečen). Hlavním hrdinou filmu je Andrew „Ender“ Wiggin, neobyčejně talentovaný mladík, vyrůstající v nevlídném světě, kde každou chvíli může dojít k dalšímu útoku mimozemšťanů. Díky své inteligenci a strategickým schopnostem je Ender poslán na vojenskou akademii pod vedením přísného plukovníka Graffa.

enderova_hra3

Knižní předloha se dočkala nezbytného zkrácení a místo řady postav je pozornost věnována především Enderovi, kterého přesvědčivým způsobem ztvárnil mladý Asa Butterfield (např. Hugo a jeho velký objev). Z herců ve vedlejších rolích stojí za zmínku Harrison Ford a Ben Kingsley. Důraz je kladen na komplikovanou psychiku postav, jejich postupně se rozvíjející vztahy, konfrontace a střety, o které není ve vysoce konkurenčním prostředí vojenské akademie nouze. Kromě zajímavého hlavního hrdiny, napínavého děje a překvapivého závěru film zaujme rovněž vizuálně atraktivním prostředím, které poznáváme prostřednictvím Endera.

(Vendula Kreplová)

ČSFD | IMDB

Program

Út 5.4.
20:00
Sál malý EN / titulky CZ 60