Kino Art Radnická

Cena za pól

The Prize of the Pole / 2006 / Staffan Julén / Dánsko / 80'

České titulky + English subtiles

Hostem při projekci Ceny za pól bude inuitský šaman Hivshu – pravnuk admirála Pearyho.

Hivshu je charismatický a autentický vypravěč příběhů a drumsinger (zpěvák bubnů). Narodil se a vyrůstal v olasti Qaanaaq – Thula, v nejseverněji obydlené osaě světa Siorapaluk v Grónsku, kde Inuité stále žijí tradičním způsobem života. Hivshu znamená v překladu Hlas Arktidy. Hivshu říká: „Vše je život a život je ve všem.“

hivshu

Vnuk Roberta Edwina Pearyho se vydává po stopách svého dědečka, amerického polárníka a pravděpodobně prvního člověka, který dosáhl severního pólu (1909) a také po stopách Minika, malého inuitského chlapce. Minik byl s spolu s dalšími pěti Inuity odvezen do New Yorku pro účel vědeckého zkoumání. Zbylých pět záhy onemocnělo a zemřelo. Minik jako jediný přežil, v Americe ale nikdy nebyl šťastný.

cena_za_pol2

Robert Edwin Peary’s grandson follows the footsteps of his grandfather, the American polar explorer and probably the first man to reach the North Pole (1909) and also the footsteps of Minik, a small Inuit boy. Minik and other five Inuit men were taken to New York for the purpose of scientific research. The remaining five soon became ill and died. Minik was the only survivor, but he was never happy in America.

ČSFD | IMDB

Program

Čt 19.2.
20:00
Sál Radnická 4 SFZ titulky CZ / subtitles EN 100