Kino Art v Distillery

Art Brut 1 – Průřez

Pásmo čtyř krátkometrážních filmů o evropských představitelích art brut (outsider art) a jejich díle. Filmy z produkce Francie, Itálie, Polska a Česka.

Oswajanie swiata

Wladyslav Jurkow / 2006 / 34′

Polský film (v polštině s anglickými titulky) přináší sedm vybraných portrétů handicapovaných polských tvůrců art brut.

La serenite sans carburant
(Klid bez paliva)

Marie Famulicki / 2004 / 52′.

Francouzský snímek s českými titulky o tvorbě a životě italské spontánní malířky. Bonaria Manca zpívající básně upozorní ve filmu na stěžejní momenty svého pohnutého života. Je to kreativní žena, která maluje po zdech své vzpomínky a vize svých nocí, stará pastýřka sardinského původu, která bydlí sama ve velkém domě na okraji italské Tuscanie, jenž má celý uvnitř vymalovaný a vyzdobený rozměrnými obrazy plnými nostalgie a poezie rustikálního života.

Filippo dalle mile teste
(Filippo a jeho tisíce hlav)

Laura Schimmenti / 2006 / 30′

Italský film s českými titulky. V Sciacce, poblíž Agrigenta na jihu Sicílie je tajemná “kouzelná zahrada” s tisíci kamennými hlavami, vytvořenými sochařem Filippo Bentivegnou (1888-1967). Dokumentární film vypráví jeho tragický životní příběh a ukazuje kouzlo jeho jedinečného spontánního sochařského díla. Fotografie a archivní záběry přiblíží tvůrcův nelehký život. Zazní vyprávění lidí, kteří ho dobře znali, i názory kritiků umění na jeho rozsáhlé dílo.

Naivní oči Antonína Řeháka

Pavel Konečný / 1996 / 14′

Film o životě a tvorbě naivního malíře ze Svatého Kopečka u Olomouce (1902-1970), který se dostal do světových encyklopedií věnovaných naivnímu umění.

ČSFD | IMDB

Program

Čt 1.1.
00:00
Malý sál ART BRUT 30