Filmový klub

Členem filmového klubu se stává každý majitel kartičky AČFK – Filmového klubu. Tato kartička je přijímána všemi filmovými kluby po celé ČR a slevy můžete uplatnit i na některých festivalech (AČFK). Cena kartičky je 100 Kč a je k dostání na pokladně kina.

Držitel karty filmového klubu má slevu 50 Kč na projekce v rámci Filmového klubu a přístup na uzavřené klubové projekce.

Filmový klub na březen

short film

Nezabiješ, hej

V březnu vstoupí do kin dlouho očekávaný český snímek Já, Olga Hepnarová. Síla příběhu mladé a popravené vražedkyně a naše převládající macabrická nálada konce zimy nás inspirovaly k tématu filmového klubu (ale duben už bude veselejší). Tím je boj vrahů proti společnosti s vrahy v rámci zákona. Jasnou volbou byl film Krátký film o zabíjení Krzysztofa Kieślowského. Celovečerní uvedení jednoho z dílu dekalogu věnovanému přikázání „nezabiješ!“ je dosud jednou z nejintenzivnějších polemik s vražděním vrahů, eufemicky známým jako „trest smrti“. Nenápadný libanonský snímek Černá vdova téma dále rozvíjí. Film o společensky uznávaném a vzdělaném arabském chirurgovi, jehož milující manželka vstoupí do restaurace a zabije sebe a skupinu nic netušících nevinných lidí, rozvířil polemiku už ve své předloze, která se stala bestsellerem. A tématu se bude dotýkat i uzavřená projekce, jen pro členy klubu.
Film Krátký film o zabíjení bude uveden z pásu 35mm. Před projekcí se můžete podívat do promítací kabiny, kde se dozvíte, co to znamená, když je film „film“ a co je to vlastně digitalizace.

9. 3. Krátký film o zabíjení

kfoz

Krótki film o zabijaniu / 1988 / Krzysztof Kieślowski / Polsko / 84′

Pozdní tvorba Krzysztofa Kieślowského je silně ovlivněná setkáním s Krzysztofem Piesiowiczem. Spolu vytvořili dvě filmové série, Dekalog a trilogii Tři barvy. Z Deka‑ logu, inspirovaným desaterem, se jako dva samostatné celovečerní filmy – Krátký film o lásce a Krátký film o zabíjení (1988) – a patří mezi filmovou klasiku. Krát‑ ký film o zabíjení (filmová verze 5. dílu Dekalogu) bude v Artu (možná vůbec kdy v Brně naposledy) uvedena na klasické 35mm filmové kopii.

23. 3. Černá vdova

cerna vdova

L´Attentat/Libanon/Francie/Katar/Belgie/2012/Ziad Doueiri/120’/titulky

Kde je možné způsobit větší bolest než mezi nejbližšími? Kde se vedou krutější války než mezi sousedy? Amin Jaafari je uznávaným chirurgem. Je to případ Araba, který „byl přijat“, který je zván ke stolům izraelských přátel, kde se mluví o liberalismu a nesmyslnosti násilí. Když se v den, kdy mu tleská izraelská smetánka, dozví, že jeho milovaná žena je obviněna ze sebevražedného útoku, musí to být naprostý omyl. Ale není, jeho žena skutečně zabíjela nevinné…

30. 3. Uzavřená projekce filmového klubu

Vstup volný, pouze pro členy Filmového klubu.