Kino Art Radnická

Filmový klub

Projekce Filmového klubu jsou otevřené pro všechny!

Členem filmového klubu se stává každý majitel kartičky AČFK – Filmového klubu. Tato kartička je přijímána všemi filmovými kluby po celé ČR a slevy můžete uplatnit i na některých festivalech (AČFK). Cena kartičky je 100 Kč a je k dostání na pokladně kina.

Držitel karty filmového klubu má slevu 50 Kč na projekce v rámci Filmového klubu a přístup na uzavřené klubové projekce.

V Artu poskytujeme slevy a výhody také držitelům předplatného Cyklus nejen pro středoškoláky.

Filmový klub na září

alenky0

Alenky v říši divů

Alenka v říši divů asi není prvním příkladem fantastické literatury, kde dětské postavy (většinou dívky ) cestují do magických světů, ale zřetelně se postupem času stala určitým předobrazem pro podobný typ příběhů. Předobrazem, který se kopíruje, napodobuje, nebo na kterém se dále buduje. V populární imaginaci se Alenka například stala neoddělitelně spjatou s Čarodějem ze země Oz, dalším příkladem fantastiky, který by se dal označit přes mnohé odlišnosti za povrchově podobný. Spojení, které asi vzniklo na podobných základech, na kterých popkultura slučuje Božskou komedii a Ztracený ráj. A na toto se postupně na základě podoby a inspirace nabalovaly další příběhy, od Labyrintu po Koralínu.

alenky3

Návštěvy nestabilních světů s narušenou logikou bývají obvykle vysvětlovány jako metafora pro přechod z dětství do adolescence či dospělosti, budování si vlastní identity a osamostatnění se v jednání.  Proto také ona dominance dívek, u kterých je samostatné jednání tradičně více omezováno. Samozřejmě jak se objem děl s podobnou tematikou zvětšoval, tak se objevují variace na toto téma naplňované naprosto jinými významy a záměry tvůrců. Inspiraci v Alence můžeme najít i v tak odlišných vyprávěních, jako jsou pozdější části filmu Futurologický kongres. Ale i přímé adaptace mohou pohlížet na původní text různými způsoby. Něco z Alenky se například zaměřuje na zneklidňující podtóny, které byly pod povrchem v předloze vždy přítomné. Z nejúspěšnějších variací na toto téma zase vyčnívá Cesta do fantazie, která formuli různými způsoby obměňuje. Není to například zvědavost a neposlušnost hlavní hrdinky, která ji dostane do potíží a magického světa, ale naopak jejích rodičů, které ona pak celý film zachraňuje. O stabilní příjem filmů s tímto typem příběhu se určitě nemusíme bát. Jde o snadno srozumitelné a vděčné téma. Například studio Ghibli hned rok po tom, co vyprodukovalo Cestu do fantazie, uvedlo Království koček, ještě klasičtější alenkovskou variaci. No a do budoucna tu už je ohlášený třeba remake Labyrintu nebo adaptace Svobodnýho národa, románu ze série o Zeměploše Terryho Pratchetta.

(Jakub Hložek)

6. 9. Futurologický kongres

alenky1

The Congress / 2013 / Izrael, Německo, Lucembursko, Francie, Belgie / Ari Folman / 120’

Izraelský režisér Ari Folman si díky filmům Svatá Klára a Valčík s Bašírem získalpověst tvůrce, který se nebojí jít za hranice běžných diváckých očekávání. Jehonejnovější snímek – dystopická sci-fi Futurologický kongres – je volnou adaptacístejnojmenné povídky Stanislawa Lema. Vzdálenou budoucnost a motiv halucinogenů ovládajících lidskou mysl však Folman spojuje i s kritikou Hollywoodu a namísto umělého vývoje jazyka pracuje s vývojem filmu a nových technologií.

13. 9. Něco z Alenky

alenky2

1988 / Jan Švankmajer / Československo, Švýcarsko, Velká Británie, Západní Německo / 86′

Teď, když Jan Švankmajer připravuje svůj prý  ████ už poslední celovečerní film, je asi dobrý nápad si připomenout ten jeho první. Něco z Alenky je temná a zneklidňující adaptace Alenky v říši divů, která situuje celou říši divů do jakéhosi pomateného sklepního komplexu. Tam se magickými a živými stávají obyčejné předměty denní potřeby, odpad i části mrtvých zvířat. Nechte se tedy ponořit do snového světa, kde se vlněná ponožka a zubní protéza mohou stát housenkou a v zavařovačkách jsou s marmeládou také připínáčky. Jen nezapomeňte zavřít oči, jinak nic neuvidíte.

28. 9. Uzavřená projekce filmového klubu

Vstup volný, pouze pro členy Filmového klubu.