Pro školy: Základy animace

Program cyklu

4

Cyklus navazujících lekcí (každá o délce 2-3 hodiny) představí žákům různé animační techniky: pixilaci, clay-motion nebo objektovou animaci, výběr záleží na vás.

pixilace?

Člověk v hlavní roli nemusí nutně znamenat hraný film. Protože naši herci budou hrát vždy jen a jen pro jedno jediné cvaknutí fotoaparátu. Nebude je natáčet kamera, ale jejich pohyb bude rozdělen do jednotlivých menších pohybů a ty budou samostatně nasnímány. A o tom to je. Při pixilaci budeme animovat lidi. Účastníci si vyzkoušejí nejen práci animátora, ale také náročnou práci takového herce.

objektová animace?

Objektová animace je animační technika, při které nejsou využíváni herci nebo loutky, ale naprosto obyčejné, všední věci – tedy objekty. Sklenice kompotu, například. Nebo věci, které máte běžně v penále. Na workshop doporučujeme, abyste si přinesli nějakou oblíbenou či pro vás zajímavou věc s sebou. Vdechneme jí život.

clay-motion?

Hlavním hrdinou tohoto typu animace je modelovací hmota. Hlína, modelína, plastelína… Jakákoliv tvárná hmota, která dala této animační technice její název a její charakteristické výhody. My se v této lekci budeme věnovat animaci plastelíny. Naučíme se její základy – plastelína je tvárná, budeme ji roztahovat, natahovat, zplošťovat a zkrátka rozpohybovávat a animovat tak, jak nám to dovolí.

 

5

V úvodu lekce stojí promítání s výkladem a seznámení se s danou technikou. V další části workshopu probíhá samostatná práce žáků pod vedením lektorek – žáci sami animují, spolupracují ve skupinách a vytváří krátký animovaný film. Naučí se pracovat s filmem a pracovat s technikou – jak s tou potřebnou k animaci tak s tou animační.

Počet navazujících lekcí se může lišit podle potřeb jednotlivých tříd. Jsme schopní vytvořit také workshop základů animace jen během jedné návštěvy, ale je lepší, můžete-li tomu věnovat více času.

Kontakt:

 

11216846_1626817497578657_3031544394750437267_n