Pro školy: základy hraného a dokumentárního filmu

Program cyklu

weber-lois-002-with-megaphone-seated-behind-dp-with-two-cameras-00o-fzh-original

Cyklus navazujících lekcí (každá o délce 2-3 hodiny) představí žákům základy vytváření hraného i dokumentárního filmu. Lze objednat i zvlášť pouze jednotlivé lekce. Lektorem cyklu je filmař a fotograf Petr Kačírek.

Základy filmu

Co je to film a jaký je rozdíl oproti jiným uměním? Je rozdíl mezi hraným a dokumentárním filmem? Jaké jsou fáze vzniku filmu? Jaké profese se na filmu podílejí?

Filmový obraz

Co je to kompozice? A co expozice? Jaké jsou velikosti záběrů a proč se používají? Co ovlivňuje obsah záběru? Co musím na kameře nastavit, předtím, než můžu natočit záběr?Výklad s ukázkami doplněný praktickou možností vyzkoušení si natáčení na kameru pro účastníky.

Filmový zvuk

Je zvuk ve filmu důležitý? Jaké jsou druhy zvuků ve filmu? Jaký mikrofon pro nahrání zvuku použít a jakým způsobem? Jak vzniká dabing? Výklad s ukázkami doplněný praktickou možností vyzkoušení si záznamu zvuku pro účastníky.

Střihová skladba filmu

Proč se používá střih? Co je to filmový čas a prostor? Záleží na pořadí záběrů? Jak se záběry dají spojit? Výklad s ukázkami doplněný praktickou možností vyzkoušení si práce se střihovým programem pro účastníky.

Dokumentární film

Co je to dokumentární film? Jaké jsou přístupy k jeho vytvoření? Jak se vede rozhovor? Jak můžu natočit dokumentární portrét? Výklad s ukázkami doplněný praktickou možností vyzkoušení si vedení rozhovoru pro film.

Kontakt: